Поділись кров'ю — врятуй життя!

Illustration

У Києві ми щотижня чергуємо в:

icon

Інституті Серця (вівторок)

вул. Миропільська, 8.
Агенти чергують тут щовівторка з 9:00 до 12:00. Також ви можете здати тут кров самостійно з понеділка по четвер у вказані часові проміжки. Обмеження ваги: від 50 кг. 

icon

Інституті Раку (середа)

вул. Юлії Здановської, 33/43.
Агенти чергують тут щосереди з 10:00 і до 12:30. Також можна прийти у центр крові самостійно з понеділка по четвер з 9:30 — 12:30. Обмеження ваги: 50 кг.

icon

Охматдиті (середа)

вул. В. Чорновола, 28/1, копус Б.
Сюди можна прийти на донацію з Агентами у середу або самостійно у будь-який інший день з понеділка по четвер з 9:00 до 13:00. Обмеження ваги: від 55 кг.

icon

Інституті Амосова (четвер)

вул. Миколи Амосова, 8.
Сюди можна прийти на донацію з Агентами у четвер з 9:00 до 12:30 або самостійно у будь-який день з понеділка до пʼятниці у вказані часові проміжки. Обмеження ваги: від 50 кг. 

Координатори

Illustration

Інститут Раку

Це Настя і до неї ви можете звернутися з пропозиціями щодо вдосконалення чергувань в цьому центрі крові.

Illustration

Інститут Амосова

Це Дана і до неї ви можете звернутися з пропозиціями щодо вдосконалення чергувань в цьому центрі крові.

Illustration

Охматдит

Це Аліна і до неї ви можете звернутися з пропозиціями щодо вдосконалення чергувань в цьому центрі крові.

Illustration

Інститут Серця

Це Марина і до неї ви можете звернутися з пропозиціями щодо вдосконалення чергувань в цьому центрі крові.

Бонусні чергування!

Кожну останню суботу місяця о 9:00 ми чергуємо в Національному інституті хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова. Прийом крові триває до 12:00, але бажано в реєстратуру останньому донору потрапити до 11:30.
Також наші волонтери радо зустрінуть вас в Інституті серця: там кожної першої суботи місяця проходять агентські чергування.

FAQ

  • А куріння трави перешкоджає донорству?

    Донорська кров не перевіряється на наявність тетрагідроканабінолу як основного психоактивного компонента рослин коноплі. Остаточне рішення про допуск приймає лікар-трансфузіолог. Вживання канабісу, враховуючи, що його віднесено до наркотичних речових, на розсуд лікаря більш, ніж ймовірно буде відводом.

    У міжнародній практиці це не є абсолютним відводом, якщо не впливає на поведінку, пам'ять і самопочуття донора, але радять утриматись від донації, поки кров очиститься. Канабіс виводиться з крові від 1 до 7 днів, залежно від того, наскільки часто і багато його вживати.

  • Чи можна здавати кров під час місячних?

    Рекомендовано приходити на донацію на 5-й день після місячних.
    Поясненя: Всесвітня організація охорони здоров’я зазначає, що менструація не є перешкодою для донації крові, за умови допустимого рівня гемоглобіну та нормального самопочуття. Якщо гемоглобіннизький, фізичний стан ослаблений, а виділення рясні — краще утриматись від здачі крові.

    🩸Принагідно нагадаємо, що допустимий рівень гемоглобіну у жінок-донорів має бути на рівні 125 і більше.

    В Україні Порядок медичного обстеження донора крові, який діяв в старій редакції до 2021 року, вказував «період менструації» як тимчасовий відвід з можливістю донації через 5 днів після закінчення.

    📍Однак з 2021 року Порядок медичного обстеження донора крові діє в новій редакції, при ухваленні якої брали до уваги міжнародну практику та вилучили з тимчасових протипоказів «період менструації». В Анкеті донора питання про термін останньої менструації залишилось, але більше з метою визначення самопочуття донора і можливої причини зниження гемоглобіну (якщо така є).

    📍На практиці центри крові продовжують не допускати жінок до донації під час менструації і просять приходити на 5 день після закінчення. В деяких центрах крові не допускають і за 5 днів до можливого початку менструації.

    Важливо пам’ятати, що остаточне рішення про допуск до донації приймає лікар центру крові і на його рішення впливає бажання мінімізувати ризики для самого донора.

    Тож бережіть себе та плануйте донацію з огляду на стан свого здоров’я і загальне самопочуття.

  • КОК це протипоказання до донації?

    В Україні донором можна бути, якщо ви вживаєте оральні контрацептиви саме для запобігання вагітності, хочу тут є певні нюанси.

    Гормональні контрацептиви поділяються на два типи:

    1️⃣ Гестагенні — містять синтетичні аналоги прогестину.
    2️⃣ Комбіновані оральні контрацептиви (КОКи) — містять обидва типи жіночих гормонів, а саме аналоги естрогенів і прогестинів.

    Дослідження показують, що вживання прозаплідних з вмістом естрогену фарбують плазму у зелений колір (в нормі вона має бути жовта). Після широкого застосування оральної контрацепції наприкінці 1960-х років було визнано, що синтетичний естроген значно збільшує церулоплазмін (білок, що містить мідь, яка і надає плазмі зеленого кольору). Але таке ж забарвлення може виникати і при деяких захворюваннях, наприклад: ревматоїдний артрит чи синьогнійна бактерія.

    Хоч прийом оральної контрацепції не є протипоказанням, але якщо плазма таки матиме забарвлення, то від донації можуть відсторонити.

    💊🩸Тож неодмінно повідомте терапевта, які саме оральні контрацептиви ви вживаєте. Також варто дотримуватися рекомендацій лікаря та інструкцій до препаратів (враховувати можливі побічні реакції, період напіввиведення). Тому в багатьох центрах крові донора можуть попросити утриматись від прийому (якщо це можливо) оральної контрацепції за 24—48 годин до донації.

    Пам’ятайте, ваше здоров’я і безпека — завжди на першому місці!

  • Яка мінімальна вага донора?

    50 кг.

  • Скільки часу має пройти від татуювання/пірсингу?

    6 місяців.
    Пояснення: Наявність у вас татуювань не є перешкодою до донорства крові. Утім новеньке татуювання потребує перерви перед наступною донацією, а саме 6 місяців або 4 місяці за наявності негативного NAT-тесту на гепатит С.

    Чому все так складно, запитаєте ви?! Відповідаємо: В медицині є таке поняття як «сліпе» вікно інфекцій — це період, коли інфекційний агент вже потрапив в організм і починає розмножуватися у новому середовищі, але при цьому антитіла в крові ще не зʼявилися. Саме в цей період тестування покаже негативний результат, хоча вірус в організмі вже є, і людина може бути переносником.

    Тобто ви можете бути абсолютно впевнені у стерильності процедури, але доки закон вимагає 6 місяців перерви, доти лікарі слідуватимуть цьому.

    Ви слушно запитаєте, чому тоді після мінімальних оперативних втручань (скажімо видалення зуба) перерва у донорстві зовсім невелика — 14 днів. Відповідь проста: бо медичним установам довіряють більше, ніж тату-салонам.

    Прискорити процес очікування ви можете, здавши NAT-тест на гепатит С на четвертий місяць після татуювання, але тут є нюанс.... Не всі центри крові розглядають результати тестування сторонніх лабораторій, оскільки вони несуть відповідальність за безпеку крові. Тож уточнюйте цей момент заздалегідь.

    *Донорська кров перед вливанням пацієнту тестується на ВІЛ, сифіліс, гепатити В та С.

  • Який мінімально-допустимий показник гемоглобіну?

    Гемоглобін — один із основних показників загального аналізу крові, бо він транспортує кисень до всіх тканин та органів. Саме тому терапевти так прискіпливо перевіряють показник Hgb. Мінімальний його рівень у жінок має становити 125, а у чоловіків 135.

  • Чи можна здавати кров під час вагітності/лактації?

    Жінки не можуть бути донорками під час вагітності і протягом 6 місяців після пологів чи переривання. Таке обмеження пов’язано в першу чергу зі зменшенням рівня заліза в огранізмі.

    Під час вагітності, особливо на пізніх термінах, жінка втрачає багато заліза, а донація крові ще більше підсилює це. Урешті таке поєднання може викликати у донорки анемію, а цього краще уникати, особливо під час вагітності.

    Термін вагітності до 12 тижнів мало впливає на запаси заліза у матері. Це не означає, що вагітній на ранньому терміні дозволять бути донором, проте Якщо під час кроводачі жінка ще не знала про вагітність — вона не зашкодить ні матері, ні плоду.

    За законодавством України, лактація не є протипоказом, якщо після пологів пройшло більше 6 місяців. Проте, більшість наших лікарів не дозволяють здавати кров під час грудного вигодовування та просять витримати тримісячну паузу після його завершення. Тож майте це на увазі, якщо плануєте донацію під час лактації.

  • Скільки крові у мене заберуть?

    Зазвичай у донора беруть 450 мл крові — це стандартна доза. Проте, іноді можуть брати і менше — 350 мл. Це роблять або коли у донора мінімально допустима вага, або коли донація перша і лікар хоче подивитись, якою буде реакція організму на донацію.

    Нині не у кожному центрі наявні гемакони на 350 мл, тому лікар може дати донору відвід, якщо людина надто тендітна, а маленького гемакона немає.

  • Донорство і ретиноїти

    Ретиноїди — це препарати, похідні від вітаміну А, їх часто використовують для лікування акне.

    Ці препарати особливі тим, що мають дуже багато побічних дій, найбільш серйозна —тератогенна дія (провокують порушення ембріонального розвитку). Через це ретиноїди категорично заборонено приймати вагітним. Кров донора, який приймає ретиноїди, хоч і в малоймовірному випадку, але також може спричинити аномалії розвитку плода, якщо її перелиють вагітній жінці протягом першого триместру (у цей період жінка може й сама не знати про вагітність).

    Ретиноїди застосовують місцево (нанесення на шкіру) та системно (прийом через рот або іншими способами, щоб впливати на весь організм).

    Немає опублікованих даних про те, що місцеві ретиноїди викликають вроджені дефекти плоду. Тому допуск до донації в цьому випадку відбувається на розсуд лікаря.

    Щодо системного внутрішнього прийому ретиноїдів по міжнародним рекомендаціям — це буде відвід:

    1. абсолютний відвід, якщо донор колись приймав етретинат (Tigason®)
    2. тимчасовий відвід не менше 36 місяців після останньої дози ацитретину (Neotigason ®)
    3. тимчасовий відвід не менше чотирьох тижнів після останньої дози ізотретиноїну (Roaccutane ®).

  • Я можу бути донором, якщо хворів на гепатит А?

    Люди, що перехворіли на гепатит А — можуть бути донорами крові. Однак деякі центри досі вважають це відводом — давайте розбиратися!

    Відповідно до Порядку медичного обстеження донорів, наказу МОЗ України «Про інфекційну безпеку донорської крові та її компонентів», гепатит А наразі не є постійним протипоказанням.

    Чому ж досі деякі центри крові відсторонюють донорів, що одужали від хвороби Боткіна?

    З 2021 року Порядок медичного обстеження донора діє в новій редакції, де чітко зазначено, що постійним протипоказом є саме гепатити В та С.

    А от в старій редакції порядку як абсолютний протипоказ значились всі «вірусні гепатити» без конкретизації, які саме, тому лікарі відносили до них і гепатит А.

    На відміну від гепатиту В та С, гепатит А після одужання не є перешкодою для донорства. Однак лікарі рекомендують людям, які перехворіли утриматися від здачі крові протягом шести місяців або навіть року, залежно від політики конкретного центру крові.

    Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує все ж утриматись протягом 1 року. Це пов'язано з тим, що печінка після перенесеної хвороби може потребувати часу на відновлення, хоча сама кров донора є безпечною.

    В ще в тому самому порядку медичного обстеження донорів зазначено, що «після інфекційної хвороби потенційні донори відсторонюються щонайменше на два тижні після дати повного клінічного одужання». Тобто, ось ви одужали від гепатиту А, а потім минув рік — і все! Ви точно можете ділитися кров'ю.

    Остаточне рішення щодо допуску людини до донації ухвалює лікар-трансфузіолог, проте воно базується на стані здоров'я донора, а не на самому факті перенесеного гепатиту A.

Що можна їсти перед донацією

Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
  • Де у Києві здати кров?

    📍Київський міський центр крові, вул. Максима Берлінського, 12;📍Національна дитяча спеціалізована лікарня Охматдит, вул. В. Чорновола, 28/1, новий корпус, сектор Б, Центр служби крові (тут щосереди чергують Агенти крові);📍Національний інститут раку, вул. Юлії Здановської, 33/43, 1 поверх (тут щосереди чергують Агенти крові);📍Центр крові Головного військового клінічного госпіталю, вул. Госпітальна, 16;📍Відділ по забору та збереженню крові Інституту травматології та ортопедії, вул. Бульварно-Кудрявська, 27;📍Відділення трансфузіології Інституту серця, вул. Братиславська, 5А (тут щовівторка чергують Агенти крові);📍Віділення трансфузіології Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О. Шалімова, вул. Героїв Севастополя, 30 (у приміщенні Консультативної поліклініки ДУ "НІХТ ім. О. Шалімова" НАМНУ, 1 поверх) (тут у першу суботу місяця чергують Агенти крові);📍Відділення переливання крові Інституту серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова, вул. Амосова, 6, Другий корпус, 2 поверх (тут щочетверга чергують Агенти крові);📍Центр трансфузіології Клінічної лікарні Феофанія, вул Академіка Заболотного, 21, корпус 1;📍Відділення трансфузіології Центру дитячої кардіології та кардіохірургії, вул. Чорновола, 28/1;📍Відділення переливання крові Київського обласного центру служби крові, вул. Багговутівська, 1;📍Київський міський онкологічний центр, вул. Верховинна, 69;📍Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, вул. Багговутівська, 1;📍Київський міський центр крові, структурний підрозділ на лівому березі, проспект Алішера Навої, 1.

Made with