Всесвітня організація охорони здоров'я вважає, що люди з розладами настрою або тривожними розладами, можуть здавати кров. Це може бути депресія чи біполярний розлад. Однак є умова — гарний стан здоров’я донора та відсутні виражені тривожні, депресивні чи маніакальні стани в день донації.
Водночас у донації відмовляють людям з психотичними розладами (зокрема, шизофренія і подібні стани), які потребують підтримувального лікування.
🥲Але, як кажуть класики, не все так однозначно!
На остаточне рішення щодо допуску до донації при прийомі антидепресантів, як і будь-яких інших лікарських засобів (ЛЗ), впливають низка факторів:
🩸тип донації: цільна кров, чи компоненти;
🩸концентрація ЛЗ в плазмі донора, яка залежить від кількості ліків, часового інтервалу між прийняттям препарату та здачею крові, шляху введення та фармакокінетики конкретного ЛЗ;
🩸фармакологічні властивості ЛЗ (особливо, побічні реакції). Наприклад, є наукові дослідження, які визначають, що селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (сучасна група антидепресантів із порівняно легкою переносимістю) діють як інгібітори (пригнічувачі) тромбоцитів, що може бути критичним для пацієнтів, які потребують тромбоконцентрату;
🩸взаємодія з іншими ЛЗ: деякі ліки, які приймає реципієнт можуть взаємодіяти з залишками ліків у влитій крові. І в цій історії антидепресанти можуть бути несумісні з ЛЗ, які використовують для наркозу при проведенні операції, або значно посилювати ефект препарату, що теж може бути критичним для реципієнта.
😏Ми ще вас не остаточно заплутали?!) Якщо ні, то давайте розберемось, на що звертає увагу лікар, коли ухвалює рішення, чи допустити вас до донації:
🩸Період напіввиведення ЛЗ (тобто зменшення діючої речовини у плазмі крові), який визначається інструкцією. Ось чому є правило, за яким необхідно утриматись від прийому лікарських засобів мінімум за 72 години до донацїі.
У багатьох випадках цього часу достатньо, аби ваші ліки не нашкодили реципієнту побічними реакціями. Утім переривання прийому курсу антидепресантів може мати дуже негативні наслідки для самого донора, бо втрачається терапевтичний ефект, що може унаслідку загострити стан.
🩸Теж треба брати до уваги властивість ЛЗ накопичуватися в організмі, тобто розуміти чи це курс прийому ліків, чи разове приймання.
Більшість центрів крові приймають донорів виключно після завершення курсу або мінімум через три тижні після цього.
Серед центрів крові, з якими ми працюємо Інститут серця та Інститут Раку готові в індивідуальному порядку розглядати ситуацію кожного донора і вже на фоні цього вирішувати, чи допускати вас до донації (переходьте у чат-бот Плазма, реєструйтесь на донацію в ІС або ІР та уточнюйте в донора свій діагноз і препарат — вас одразу проконсультують).
У більшості інших центрів крові — антидепресанти є тимчасовим протипоказанням до донації.