Відповіді на поширені запитання про донорство крові


FAQ

  • Хто може бути донором крові?

    Донором може бути кожна здорова людина у віці від 18 до 60 років, у якої немає постійних або тимчасових протипоказів до донорства. Також важливо, щоб ваша вага була не меншою ніж 50 кг. Якщо все гаразд, тоді переходьте у чат-бот, щоб запланувати донацію.

  • Чи можуть іноземці здавати кров в Україні?

    Іноземці, що мають постійну посвідку на проживання в Україні, можуть бути донорами. 

  • Де можна здавати кров? 

    В Україні працює майже 300 медичних закладів, де можна здати кров. Прив’язки до місця реєстрації немає. 

  • Навіщо переходити у чат донорів?

    Не залежно від того, здаєте ви кров уперше чи регулярно, у чат переходити потрібно завжди. Там волонтери комунікують з донорами, координують їх, відповідають на усі запитання. Також чат потрібен для розуміння того, скільки донорів буде на донації, щоб підготувати для всіх значки та інші подарунки.

  • Чи корисне донорство для самого донора?

    Лікарі-трансфузіологи запевняють, що донорство запобігає виникненню серцево-судинних захворювань, очищає шкіру, покращує емоційний стан та запускає в організмі активний процес омолодження організму за рахунок відновлення крові. Останнє, зокрема, стимулює імунну систему та мінімізує ризик виникнення інфарктів та інсультів. У донорів також менші ризики захворіти на рак легень, прямої кишки, шлунку та гортані.

  • Скільки крові у мене заберуть?

    Стандартні гемакони розраховані на 450 млл та додаткові 25 млл для аналізів. Якщо у вас мінімальна вага (50 кг), тоді лікарі рекомендують здавати 350 млл (+25 на аналізи).

  • Чи можна здавати кров, якщо не знаєш свою групу?

    Так, вам визначать групу крові під час попереднього аналізу.

  • Як підготуватися до донації?

    За три дні до донації відмовтеся від прийому анальгетиків і аспірину, а також ліків, що їх містять (ці речовини погіршують зсідання крові). Не вживайте алкоголь за 48 годин до здавання крові. Виключіть із раціону жирну, смажену, копчену, молочну їжу та соління.

    Обов'язково виспіться і з'їжте легкий сніданок (солодкий чай, дієтичне печиво, каша на воді). Не куріть за годину до здавання крові.Не приходьте здавати кров, якщо відчуваєте нездужання (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість).

    Під час огляду лікарем перед донацією відверто відповідайте на запитання і не приховуйте інформацію про вживання ліків, алкоголю, наркотичних речовин і перенесені захворювання.

  • Дієта донора

    🥛Напередодні донації потрібно виключити з раціону молочні продукти та жири тваринного походження (масло), горішки, банани, яйця, сир твердий, а також потенційно алергенні продукти (цитруси, полуниця).

    Можна їсти м'яско, яке приготовлене не надто жирно, можна рибку, курку, крупи (плов, гречка, булгур, паста, вівсянка на воді), можна салати (без авокадо) та увесь спектр вегетаріанських страв. По суті найбільш важливо не вживати заборонені продукти саме увечері перед донацією та в день донації.

    Пийте, будь ласка, багато води ДО та ПІСЛЯ донації. Каву вам можна без обмежень, якщо ви її регулярно вживаєте. Тільки молоко до неї не додавайте з вечора і вранці)

  • Що таке донорство тромбоцитів?

    Тромбоцити — це складові крові, найменші з трьох основних типів кров'яних клітин (без'ядерні клітини). Основна їх функція — запобігати кровотечам.

    Процедура донації може займати два дні: в перший день донор проходить обстеження, в другий — безпосередньо здає тромбоцити. А от безпосередньо донація займає приблизно півтори години. Донора підключають до сепаратора крові, апарат забирає з вени кров, відфільтровує та залишає тільки тромбоцити і невелику кількість плазми, а всі інші компоненти крові відразу повертаються донору.

    Тромбоцитна маса забирається в об'ємі приблизно 200 мл, при цьому донору вводиться невеликий об'єм розчину антикоагулянту, для запобігання згортання крові у голці системи для забору.

    Процедура цілком безпечна, оскільки є автоматизованою і відбувається після аналізу крові на рівень тромбоцитів, що виключає негативний вплив на процес згортання крові у донора. Крім того, при сепарації використовується індивідуальне обладнання для кожного донора. Термін відновлення тромбоцитів після процедури становить 14 днів.

  • Як стати донором тромбоцитів?

    Якщо ви вже були донором крові або плазми у конкретному Центрі служби крові, то вам не потрібно робити попередній аналіз крові. Варто тільки зателефонувати у центр та записатися на донацію:

    ● Охматдит — рекрутер Аліна 0 (63) 497 26 86
    ● Інститут Амосова — лікар Олена 0 (98) 012 64 00
    ● Інститут серця — 0 (44) 291 61 18

    Якщо ви завжди здавали кров в Охматдиті і хочете здати тромбоцити в Інституті серця, тоді напередодні потрібно здати аналіз в ІС, аби визначити, чи можете ви бути донором тромбоцитів без шкоди для власного здоров'я.

  • Що таке донорство плазми крові?

    Плазма крові — це прозора безбарвна рідина, що складається з неорганічних (90% — вода і мінеральні солі) і органічних (білки, глюкоза, вітаміни, гормони, продукти розпаду) речовин.

    Процедура такої донації триває близько 40 хв, а з урахуванням усіх формальностей — приблизно 2 год. Для здавання плазми необхідно дотримуватися адекватного питного режиму – випивати 1,5-2,0 л води на день. Об'єм узятої плазми не повинен перевищувати 600 мл за один сеанс.

    Після здачі крові повинно пройти не менше 30 днів, перш ніж донор зможе здавати плазму.

  • Як стати донором плазми?

    Якщо ви вже були донором крові або плазми у конкретному Центрі служби крові, то вам не потрібно робити попередній аналіз крові. Варто тільки зателефонувати у центр та записатися на донацію:

    ● Охматдит — рекрутер Аліна 0 (63) 497 26 86
    ● Інститут Амосова — лікар Олена 0 (98) 012 64 00
    ● Інститут серця — 0 (44) 291 61 18

    Якщо ви завжди здавали кров в Охматдиті і хочете здати тромбоцити в Інституті серця, тоді напередодні потрібно здати аналіз в ІС, аби визначити, чи можете ви бути донором тромбоцитів без шкоди для власного здоров'я.

  • Що таке донорство гранулоцитів?

    Донорство одного з різновидів лейкоцитів — гранулоцитів — тривала та складна процедура. За 8-12 годин до донація потрібно отримати ін'єкцію препарату, який стимулює активне вироблення лейкоцитів. Препарат уважають безпечним для донора, проте лікарі не виключають індивідуальні реакції: слабкість, нудоту чи підвищення температури.

    Донація триває від години до двох методом аферезу. Зібрані гранулоцити переливають упродовж 24 годин.

    Гранулоцити застосовують для пацієнтів, що проходять курс хімієтерапії та трансплантацію кісткового мозку, а також тим, у яких розвивається бактеріальна або грибкова інфекція, яку не можуть подолати антимікробні засоби.

    В Україні єдиний центр крові, де збирають гранулоцити це столичний Охматдит.

  • Як стати донором гранулоцитів?

    Насамперед потрібно мати хороші та чітко помітні вени, а також бажано досвід донації.

    Далі необхідно зателефонувати в Охматдит за номером 063 497 26 86 (рекрутер Аліна). Назвавши своє ПІП та групу крові, скажіть, що бажаєте стати донором гранулоцитів за потребою.

    Тоді вам призначать зустріч, на якій оглянуть вени, аби визначити, чи зможете ви стати донором (це важливо, оскільки під час донації проколюють обидві руки). Також у вас беруть кров на аналіз, де зокрема визначають, який у вас фактор Kell — позитивний чи негативний. Якщо результати показують негативний фактор, то вас вносять у базу потенційних донорів.

    Надалі вам зателефонують, коли в Охматдиті перебуватиме пацієнт, якому підходять ваші гранулоцити. За 8-12 годин до донації ви отримаєте ін'єкцію препарату, який стимулює активне вироблення лейкоцитів (гранулоцити — це різновид лейкоцитів).

    Цей препарат цілком безпечний для донора, втім в окремих випадках можлива легка нудота чи відчуття слабкості.

    Наступного ж дня відбувається сама донація, яка триває 1-2 години. Зібрані гранулоцити переливають упродовж 24 годин.

    Їх використовують для пацієнтів, що проходять курс хімієтерапії та трансплантацію кісткового мозку, а також тим, у кого розвивається бактеріальна або грибкова інфекція, яку не можуть подолати антимікробні засоби.

  • Чи можна бути донором на фоні прийому антидепресантів?

    Всесвітня організація охорони здоров'я вважає, що люди з розладами настрою або тривожними розладами, можуть здавати кров. Це може бути депресія чи біполярний розлад. Однак є умова — гарний стан здоров’я донора та відсутні виражені тривожні, депресивні чи маніакальні стани в день донації.
    Водночас у донації відмовляють людям з психотичними розладами (зокрема, шизофренія і подібні стани), які потребують підтримувального лікування.
    🥲Але, як кажуть класики, не все так однозначно!
    На остаточне рішення щодо допуску до донації при прийомі антидепресантів, як і будь-яких інших лікарських засобів (ЛЗ), впливають низка факторів:
    🩸тип донації: цільна кров, чи компоненти;
    🩸концентрація ЛЗ в плазмі донора, яка залежить від кількості ліків, часового інтервалу між прийняттям препарату та здачею крові, шляху введення та фармакокінетики конкретного ЛЗ;
    🩸фармакологічні властивості ЛЗ (особливо, побічні реакції). Наприклад, є наукові дослідження, які визначають, що селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (сучасна група антидепресантів із порівняно легкою переносимістю) діють як інгібітори (пригнічувачі) тромбоцитів, що може бути критичним для пацієнтів, які потребують тромбоконцентрату;
    🩸взаємодія з іншими ЛЗ: деякі ліки, які приймає реципієнт можуть взаємодіяти з залишками ліків у влитій крові. І в цій історії антидепресанти можуть бути несумісні з ЛЗ, які використовують для наркозу при проведенні операції, або значно посилювати ефект препарату, що теж може бути критичним для реципієнта.

    😏Ми ще вас не остаточно заплутали?!) Якщо ні, то давайте розберемось, на що звертає увагу лікар, коли ухвалює рішення, чи допустити вас до донації:

    🩸Період напіввиведення ЛЗ (тобто зменшення діючої речовини у плазмі крові), який визначається інструкцією. Ось чому є правило, за яким необхідно утриматись від прийому лікарських засобів мінімум за 72 години до донацїі.

    У багатьох випадках цього часу достатньо, аби ваші ліки не нашкодили реципієнту побічними реакціями. Утім переривання прийому курсу антидепресантів може мати дуже негативні наслідки для самого донора, бо втрачається терапевтичний ефект, що може унаслідку загострити стан.

    🩸Теж треба брати до уваги властивість ЛЗ накопичуватися в організмі, тобто розуміти чи це курс прийому ліків, чи разове приймання.

    Більшість центрів крові приймають донорів виключно після завершення курсу або мінімум через три тижні після цього.

    Серед центрів крові, з якими ми працюємо Інститут серця та Інститут Раку готові в індивідуальному порядку розглядати ситуацію кожного донора і вже на фоні цього вирішувати, чи допускати вас до донації (переходьте у чат-бот Плазма, реєструйтесь на донацію в ІС або ІР та уточнюйте в донора свій діагноз і препарат — вас одразу проконсультують).

    У більшості інших центрів крові — антидепресанти є тимчасовим протипоказанням до донації.

  • Що таке Kell-фактор?

    Kell-фактор — це одна з систем груп крові, яка налічує близько 24 антигенів. Вони розташовані на еритроцитах людини. Це одна з унікальних особливостей нашого організму і її не варто боятися. Приблизно 8% людей Kell-позитивні, тобто мають на еритроцитах такі антигени. Kell-позитивність для самого власника не становить загрози і є самостійною підгрупою крові.

    У Kell-негативних людей при переливанні крові від Kell-позитивного донора на ці антигени виробляються антитіла, що призводить до тяжких ускладнень. А значить переливати кров реципієнтам можна тільки від Kell-негативних донорів.

    Оскільки Kell-антигени розташовані тільки на еритроцитах, Kell-позитивним донорам рекомендується донорство плазми та тромбоконцентрату.

  • Де Kell-позитивні можуть бути донорами?

    В Охматдиті та Інституті Амосова Kell-позитивні можуть здати тільки плазму або тромбоконцентрат. А от в Інституті серця можна здати не тільки компоненти, а й цільну кров.

    В Одеській та Львівській обласній станції переливання крові можна здати і цільну кров і компоненти.

  • Чи можна здавати кров при прийому оральних контрацептивів?

    Якщо ви вживаєте ці препарати з метою контрацепції, то це не є протипоказом до донорства.

  • Який інтервал між донаціями?

    Перерва між донаціями цільної крові становить 60 днів і для чоловіків, і для жінок, а між донаціями плазми чи тромбоцитів 14 днів для будь-якої статі.
    Після п'яти регулярних донацій рекомендовано зробити перерву не менше 3 місяців.
    Якщо ви здали цільну крові, то на донацію плазми або тромбоцитів можна йти через 30 днів.

  • Як відновлюється кров після донації?

    Мільйони еритроцитів утворюються і помирають щосекунди, а після здачі цільної крові цей процес активізується.

    Спеціальні клітини нирок, які називаються перитубулярними, відчувають, що через втрату еритроцитів знижується рівень кисню в крові, і починають секрецію білка еритропоетину. Він переноситься кров'ю до кісткового мозку. У свою чергу, кістковий мозок виробляє стовбурові клітини — будівельні блоки, які організм використовує для створення різних типів клітин крові — еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів. Еритропоетин повідомляє стовбуровим клітинам, що їм потрібно розвиватися у еритроцити, а не в лейкоцити або тромбоцити.

    В еритроцитах міститься залізовмісний білок гемоглобін, який транспортує кисень до всіх клітин тіла, тож перед кожною кроводачею лікарі перевіряють рівень гемоглобіну, щоб пересвідчитися, що в організмі донора не виникне дефіцит заліза та не розвинеться анемія — кисневе голодування тканин.

    Після кроводачі рівень гемоглобіну більшості людей повертається до норми через 6-12 тижнів.

  • Як отримати посвідчення донора?

    В Інституті Амосова посвідчення донора видають уже під час третьої донації, потрібно тільки принести два фото формату 3*4 .

    І Інституті Серця оформляють посвідчення донора після першої ж дачі крові, але видають документ під час другої донації. Охматдит просить здати крові у них 5 разів поспіль і тільки після цього видають посвідчення.

    Для видачі посвідчення кожен центр враховує тільки "свої" здачі та не бере до уваги здачі в інших центрах. Після отримання посвідчення, вам можуть внести всі попередні донації (кожен центр вносить тільки свої здачі).

    Щоб отримати посвідчення донора вам необхідно принести в реєстратуру два фото 3*4 (як на паспорт) і до наступної донації на вас чекатиме готове посвідчення.

Опублікована інформація базується на основі комунікації з лікарями-трансфузіологами центрів крові, з якими працює ГО.

Made with