Art Donation
9 ілюстраторів створили серію постерів до Всесвітнього дня донора 2020. Ми поспілкувались із авторами аби дізнатись, від чого відштовхувалися ілюстраторки, як налагоджували стосунки з темою, які прийоми застосовували та як, на їхню думку, найбільш ефективно, оригінально тощо привернути увагу до донорства.

"Кожна краплина важлива"
Саша Піас
"Напевно, проводити акції, робити спецпроєкти, залучати до співпраці відомих і близьких за цінностями людей та організації, робити інформацію про донорство доступною всім"

Займаюся дизайнерським та ілюстраторським 3D, тому коли зупинилися на ідеї з краплею, одразу вирішила, що вона буде об'ємна, жива — на постері використані стоп-кадри з анімації.

Головною задачею було зробити потужні та виразні роботи, аби привернути увагу до донорства. В процесі створення було цікаво перебирати ідеї, порівнюючи їх з точки зору влучності, виразності.

Хоча сама я ніколи не була донором (тільки долучалася до благодійних активностей), тема [донорства] досить давно присутня у моєму інформаційному полі.

Уявляю, яким має бути результат привертання уваги до неї — донорство стає настільки поширеним, що нікого не дивує. Що для цього потрібно зробити?

Напевно, проводити акції, робити спецпроєкти, залучати до співпраці відомих і близьких за цінностями людей та організації, робити інформацію про донорство доступною всім (метро, ЗМІ, соцмережі).

"Донор качає"
Тетяна Кремень
" Чи не абстрактне поняття важливості донорства, а конкретні історії: ось дівчинка, вона жива і здорова, завдяки переливанню крові. "

Відправною точкою була «небанальна ідея для заохочення донорства»:. По можливості уникати натуралістичності також, адже для багатьох це малоприємні моменти.

Придумати ідею – це, мабуть, найскладніший етап. Зате потім починається найцікавіше – ескізи: малюєш один за одним. Тема донорства для мене повністю нова, тож довелося добряче вивчити питання, аби виникли ідеї. Зупинилися на ідеї з power bank, який заряджає донор. Адже донор по суті створює запас життя для інших.

Так вийшло, що вже після того, як постери були намальовані, я зіткнулася з важливістю донорства особисто, хоча не для людей, – терміново шукала донора-собаку. В цей момент дуже добре зрозуміла почуття людей, які чекають кров.
"Сильні діляться силою"
Марина Кізілова
" З самого початку не могла знайти потрібну метафору: мені здається, в такій темі без неї ніяк. «Руки», «кров», «бігти» — були моїми основними тегами."

Цей проєкт виявився для мене не найлегшим і найшвидшим, — стільки скетчів й варіантів я ще, здається, ніколи не робила!

Тема була абсолютно незнайомою, тому складною — я майже нічого не знала про донорство. Хіба що: існує така проблема — брак або відсутність донорів. Усе.

З самого початку не могла знайти потрібну метафору, а мені здається, в такій темі без неї ніяк. «Руки», «кров», «бігти» — були моїми основними тегами. Отже, мої перші (а також другі й треті) ескізи були просто для «розкачки»: багато було занадто очевидним і буквальним.

Спробувала звернутися до прийому антропоморфізму. Але руки-вершники чи руки-донори, які бігають, виглядали, м'яко кажучи, лякаюче. Тут я особливо вдячна Сергію за його чуйність, приголомшливе чуття й смак, м'які «жорсткі» коментарі, та що не давав мені піти зовсім в «трешанину».

Після безлічі спроб з'явилася ідея з кінськими перегонами (де коні стали метафорою сили), яка врешті й опинилася на постері.
"Маятник Ньютона"
Олена Лондон
" Візуальна мова повинна бути максимально виразна, та ніщо не має стояти на шляху глядача до розуміння. "

Перед початком роботи нам порадили подивитися польський плакат. Я не вчила цього з історії мистецтва, бо за освітою є дизайнером одягу, і це був корисний досвід, особливо аналіз летерінга.

Найважчим для мене в роботі над проектом була саме робота з ним, а також усвідомлення, що в ілюстрації всім можна й потрібно жертвувати заради ідеї. Все, що є в нашому арсеналі – стиль, колір, композиція – лише інструменти для того, щоб цю ідею передати. Візуальна мова повинна бути максимально виразною, і ніщо не має стояти на шляху глядача до розуміння.

мала сумніви щодо Маятника Ньютона, чи це буде зрозуміло, але ідея, що одна краплинка крові запускає вічний двигун з інших крапель так просто себе відпустити не дала.
"Легко стати донором"
Дарина Скульська
" І от я така сиджу, дивлюсь, наскільки воно вдало, і думаю, ну камон, Даша, ти ж завжди все малюєш від руки, як ти до цього не додумалась?.. "

Не можу сказати, що тема донорства мені близька, проте одразу погодилась на цей проєкт, бо розуміла, що малюю на цю тему вперше, і це є викликом, адже коли вперше читає бріф, в голові випливають якісь «заїжджені» образи. Цікаво відкинути усі ці шаблони й картинки, які тобі запам'ятались зі стін лікарень, та відшукати образ і метафору всередині себе.

Сергій [Майдуков] спочатку запропонував подумати над ідеями пов'язаними з рукою: взяти три кольори та помалювати свою ліву руку в різних положеннях. Так в мене накопичилося дуже багато різних положень руки, та що з нею робити я не сильно уявляла. Тривалий час не було ідей, затягувала дедлайн… Проте я не з тих людей, які кидають роботу на півдорозі! В один момент просто сіла й почала шукати метафори –вийшло 8 ескізів. Серед них був ескіз фінальної роботи.

Символ кульки народився інтуїтивно. Так мені хотілось показати, що бути донором це легко, та також що це під силу кожному, — так само як надути кульку. Але при цьому хотілось підкреслити, що це дуже велика та важлива справа, — досягла цього гіперболізацією кульки.
"Квітка-кров як подарунок"
Ірина Вале
"Бачу, що більше уваги привернули ті плакати, на яких були персонажі. Здоровий контакт завжди більше чіпляє. "

Я кілька разів була донором крові в студентські роки. Після цього проєкту пішла на Берлінського й знову здала кров.

Щоб поринути в процес, потрібно було розмалюватися, намалювати руки в різних ракурсах. Так за п'ять годин я намалювала 134 руки. І це тільки розминка. Далі для вибраного ракурсу разів 25 намалювала ту руку, та ще разів 10 перемалювала квітку. Люблю туш, елементи в моєму плакаті намальовані саме нею, колір вже потім додавала у фотошопі.

Бачу, що більше уваги привернули ті плакати, на яких були персонажі. «Живий» контакт завжди більше чіпляє.

До речі, їздила на відкриття виставок. Цікаво було спілкуватися з лікарями та спостерігати, як вони зрозуміли плакати.
"Дракула на шляху Будди"
Аня Богданова
" З самого початку не могла знайти потрібну метафору: мені здається, в такій темі без неї ніяк. «Руки», «кров», «бігти» — були моїми основними тегами. "

Для мене цікаві світ і все-все, — саме життя. Ілюстрація, в цьому сенсі, є моїм інструментом висловити це відчуття та для себе ж його сформувати. Малюнок не є окремою частиною чи «роботою», — я цим живу: постійно малюю, читаю, спостерігаю. З теми проєкту завжди починається мандрівка.

Донорство. Це є вираженням глибокого чи ширшого виміру в сприйнятті життя: це фундаментальні питання добра й відповідальності.

Спочатку з усіх запропонованих мною ідей обрали історії з Дракулою. Це абсолютно негативний герой, проте асоціація з поняттям крові чітка. Залишалося знайти йому нове звучання. Зробила перші скетчі, але він, як і раніше, «читався» суто негативним героєм.

Ми звикли всі прояви людини ділити на «погане» й «хороше», проте бувають такі, які «не на своєму місці», тобто їх не можна однозначно класифікувати. І в цих проявах багато сили. І вже немає сенсу казати, погана людина чи правильна, вона гармонійно вміщає в собі все, — ось чому Будда-Дракула.

Щодо тексту на тлі — це візуальні нюанси в контексті Дня Донора: цікава інформація з Вікіпедії чи щось на кшталт лозунгів. Додала нові, неочікувані елементи, — день народження Дональда Трампа, наприклад. Звичайно, це збіг, але так цей день може яскравіше запам'ятатись глядачу.
"Поділись краплиною"
Катерина Лазнюк
Декілька разів без успіху намагалася здати кров. Спочатку сумнівалися, що в мене достатня вага, потім через високий ступінь міопії. Круто, що можу допомагати, навіть якщо сама не можу бути доноркою.

Як ще привернути увагу до теми донорства? Власним прикладом, челенджами.
У кожного крутого успішного арт проєкту, рано чи пізно з'являється не менш крутий «бекстейдж»-проєкт, що розповідає, як перший народився та які зміни зазнавав у процесі. У мультфільмів це дивовижна еволюція персонажів, що — як виявляється вже потім — замислювалися геть іншими, 100500 ескізів місця дій тощо, в кіно — сотні (не)вдалих проб, смішних дублів та історій зі знімального майданчика, у художніх — десятки начерків, технік, тонів/напівтонів, побічних ідей та решти. На художниках-то — а точніше на ілюстраторах — ми й зупинимося, адже саме з ними, в рамках проєкту «Art Donation», Агентам крові пощастило щільно співпрацювати на початку літа.

У червні, напередодні дня донора, Сергій Майдуков із командою ілюстраторок, з якою разом створював «карантинний проєкт» KYIVITE, зібралися знов, аби створити для Агентів крові оригінальні постери на тему донорства, які не тільки підіймали б проблеми донорства (цієї галузі/напряму), а й були б ефективними, зрозумілими, й при цьому нетривіальними, а не оце криваво-червоне на кшталт «А ТИ здав кров?».

Почалося все, як вже згадано, з KYIVITE, з захоплення засновницею Агентів Лєною Балбек ідеєю цього проєкту і його виконанням та з безлічі небанальних думок про те, як ще привернути увагу до донорства (аби тільки не з серії радянський агітплакат, совість нації й оце все). Закінчилось — дивовижним проєктом із назвою «Art Donation», що став повноцінною виставкою сучасних постерів на трьох локаціях чергувань Агентів крові (IC, Охматдит, НІССХ ім. Амосова).
Ми трохи розпитали учасниць про процес створення, а також – і це, мабуть, найцікавіша частина — отримали трохи ескізів, що передували фінальним роботам.

До речі, пару слів про dream art team: вона склалася з вісімки сміливих, талановитих ілюстраторок, які чітко візуалізують ідеї, готові на все (закреслено) експериментувати та вплутуватися в тему, з якої більшість з них нічого б не звело, якби не цей випадок/привід.
Отже, нумо знайомитися. Хто ховається (насправді ні) за яскравими постерами, від чого відштовхувалися ілюстраторки, як налагоджували стосунки з темою, які прийоми застосовували та як, на їхню думку (ми ж не могли про це не запитати), найбільш ефективно, оригінально тощо привернути увагу до донорства
Як привернути увагу до донорства? Глобальне питання. Звичайно, живим прикладом. Чим більше люди бачать інших щасливих людей-донорів, тим ідея буде популярнішою. Всі сили маркетингу!
Сказано – зроблено. Ступаємо на наступну (маркетингову) сходинку в кар'єрних сходах – різноманітний якісний мерч. Адже у кожного успішного візуального проєкту, крім барвистих «бекчтейджів» має бути суперовий мерч, який настільки привабливий, що хочеться носити його (з собою й на собі) весь і всюди. Та який настільки неповторний, що одразу здалеку впізнаєш «своїх».
Про проект
Made on
Tilda