Art Donation

9 ілюстраторів створили серію постерів до Всесвітнього дня донора 2020. Ми поспілкувались із авторами аби дізнатись, від чого відштовхувалися ілюстраторки, як налагоджували стосунки з темою, які прийоми застосовували та як, на їхню думку, найбільш ефективно, оригінально тощо привернути увагу до донорства.

Illustration

"Кожна краплина важлива"

Саша Піас

"Напевно, проводити акції, робити спецпроєкти, залучати до співпраці відомих і близьких за цінностями людей та організації, робити інформацію про донорство доступною всім"
Займаюся дизайнерським та ілюстраторським 3D, тому коли зупинилися на ідеї з краплею, одразу вирішила, що вона буде об'ємна, жива — на постері використані стоп-кадри з анімації.
Головною задачею було зробити потужні та виразні роботи, аби привернути увагу до донорства. В процесі створення було цікаво перебирати ідеї, порівнюючи їх з точки зору влучності, виразності.
Хоча сама я ніколи не була донором (тільки долучалася до благодійних активностей), тема [донорства] досить давно присутня у моєму інформаційному полі.
Уявляю, яким має бути результат привертання уваги до неї — донорство стає настільки поширеним, що нікого не дивує. Що для цього потрібно зробити?
Напевно, проводити акції, робити спецпроєкти, залучати до співпраці відомих і близьких за цінностями людей та організації, робити інформацію про донорство доступною всім (метро, ЗМІ, соцмережі).

"Донор качає"

Тетяна Кремень

" Чи не абстрактне поняття важливості донорства, а конкретні історії: ось дівчинка, вона жива і здорова, завдяки переливанню крові. "
Відправною точкою була «небанальна ідея для заохочення донорства»:. По можливості уникати натуралістичності також, адже для багатьох це малоприємні моменти.

Придумати ідею – це, мабуть, найскладніший етап. Зате потім починається найцікавіше – ескізи: малюєш один за одним. Тема донорства для мене повністю нова, тож довелося добряче вивчити питання, аби виникли ідеї. Зупинилися на ідеї з power bank, який заряджає донор. Адже донор по суті створює запас життя для інших.

Так вийшло, що вже після того, як постери були намальовані, я зіткнулася з важливістю донорства особисто, хоча не для людей, – терміново шукала донора-собаку. В цей момент дуже добре зрозуміла почуття людей, які чекають кров.

"Сильні діляться силою"

Марина Кізілова

" З самого початку не могла знайти потрібну метафору: мені здається, в такій темі без неї ніяк. «Руки», «кров», «бігти» — були моїми основними тегами."
Цей проєкт виявився для мене не найлегшим і найшвидшим, — стільки скетчів й варіантів я ще, здається, ніколи не робила!

Тема була абсолютно незнайомою, тому складною — я майже нічого не знала про донорство. Хіба що: існує така проблема — брак або відсутність донорів. Усе.

З самого початку не могла знайти потрібну метафору, а мені здається, в такій темі без неї ніяк. «Руки», «кров», «бігти» — були моїми основними тегами. Отже, мої перші (а також другі й треті) ескізи були просто для «розкачки»: багато було занадто очевидним і буквальним.

Спробувала звернутися до прийому антропоморфізму. Але руки-вершники чи руки-донори, які бігають, виглядали, м'яко кажучи, лякаюче. Тут я особливо вдячна Сергію за його чуйність, приголомшливе чуття й смак, м'які «жорсткі» коментарі, та що не давав мені піти зовсім в «трешанину».

Після безлічі спроб з'явилася ідея з кінськими перегонами (де коні стали метафорою сили), яка врешті й опинилася на постері.

Illustration

"Маятник Ньютона"

Олена Лондон

" Візуальна мова повинна бути максимально виразна, та ніщо не має стояти на шляху глядача до розуміння. "
Перед початком роботи нам порадили подивитися польський плакат. Я не вчила цього з історії мистецтва, бо за освітою є дизайнером одягу, і це був корисний досвід, особливо аналіз летерінга.

Найважчим для мене в роботі над проектом була саме робота з ним, а також усвідомлення, що в ілюстрації всім можна й потрібно жертвувати заради ідеї. Все, що є в нашому арсеналі – стиль, колір, композиція – лише інструменти для того, щоб цю ідею передати. Візуальна мова повинна бути максимально виразною, і ніщо не має стояти на шляху глядача до розуміння.

мала сумніви щодо Маятника Ньютона, чи це буде зрозуміло, але ідея, що одна краплинка крові запускає вічний двигун з інших крапель так просто себе відпустити не дала.

"Легко стати донором"

Дарина Скульська

" І от я така сиджу, дивлюсь, наскільки воно вдало, і думаю, ну камон, Даша, ти ж завжди все малюєш від руки, як ти до цього не додумалась?.. "
Не можу сказати, що тема донорства мені близька, проте одразу погодилась на цей проєкт, бо розуміла, що малюю на цю тему вперше, і це є викликом, адже коли вперше читає бріф, в голові випливають якісь «заїжджені» образи. Цікаво відкинути усі ці шаблони й картинки, які тобі запам'ятались зі стін лікарень, та відшукати образ і метафору всередині себе.

Сергій [Майдуков] спочатку запропонував подумати над ідеями пов'язаними з рукою: взяти три кольори та помалювати свою ліву руку в різних положеннях. Так в мене накопичилося дуже багато різних положень руки, та що з нею робити я не сильно уявляла. Тривалий час не було ідей, затягувала дедлайн… Проте я не з тих людей, які кидають роботу на півдорозі! В один момент просто сіла й почала шукати метафори –вийшло 8 ескізів. Серед них був ескіз фінальної роботи.

Символ кульки народився інтуїтивно. Так мені хотілось показати, що бути донором це легко, та також що це під силу кожному, — так само як надути кульку. Але при цьому хотілось підкреслити, що це дуже велика та важлива справа, — досягла цього гіперболізацією кульки.

"Квітка-кров як подарунок"

Ірина Вале

"Бачу, що більше уваги привернули ті плакати, на яких були персонажі. Здоровий контакт завжди більше чіпляє. "
Я кілька разів була донором крові в студентські роки. Після цього проєкту пішла на Берлінського й знову здала кров.

Щоб поринути в процес, потрібно було розмалюватися, намалювати руки в різних ракурсах. Так за п'ять годин я намалювала 134 руки. І це тільки розминка. Далі для вибраного ракурсу разів 25 намалювала ту руку, та ще разів 10 перемалювала квітку. Люблю туш, елементи в моєму плакаті намальовані саме нею, колір вже потім додавала у фотошопі.

Бачу, що більше уваги привернули ті плакати, на яких були персонажі. «Живий» контакт завжди більше чіпляє.

До речі, їздила на відкриття виставок. Цікаво було спілкуватися з лікарями та спостерігати, як вони зрозуміли плакати.

"Дракула на шляху Будди"

Аня Богданова

" З самого початку не могла знайти потрібну метафору: мені здається, в такій темі без неї ніяк. «Руки», «кров», «бігти» — були моїми основними тегами. "
Для мене цікаві світ і все-все, — саме життя. Ілюстрація, в цьому сенсі, є моїм інструментом висловити це відчуття та для себе ж його сформувати. Малюнок не є окремою частиною чи «роботою», — я цим живу: постійно малюю, читаю, спостерігаю. З теми проєкту завжди починається мандрівка.

Донорство. Це є вираженням глибокого чи ширшого виміру в сприйнятті життя: це фундаментальні питання добра й відповідальності.

Спочатку з усіх запропонованих мною ідей обрали історії з Дракулою. Це абсолютно негативний герой, проте асоціація з поняттям крові чітка. Залишалося знайти йому нове звучання. Зробила перші скетчі, але він, як і раніше, «читався» суто негативним героєм.

Ми звикли всі прояви людини ділити на «погане» й «хороше», проте бувають такі, які «не на своєму місці», тобто їх не можна однозначно класифікувати. І в цих проявах багато сили. І вже немає сенсу казати, погана людина чи правильна, вона гармонійно вміщає в собі все, — ось чому Будда-Дракула.

Щодо тексту на тлі — це візуальні нюанси в контексті Дня Донора: цікава інформація з Вікіпедії чи щось на кшталт лозунгів. Додала нові, неочікувані елементи, — день народження Дональда Трампа, наприклад. Звичайно, це збіг, але так цей день може яскравіше запам'ятатись глядачу.





Illustration

"Поділись краплиною"

Катерина Лазнюк

Декілька разів без успіху намагалася здати кров. Спочатку сумнівалися, що в мене достатня вага, потім через високий ступінь міопії. Круто, що можу допомагати, навіть якщо сама не можу бути доноркою.

Як ще привернути увагу до теми донорства? Власним прикладом, челенджами.

Про проект

У кожного крутого успішного арт проєкту, рано чи пізно з'являється не менш крутий «бекстейдж»-проєкт, що розповідає, як перший народився та які зміни зазнавав у процесі. У мультфільмів це дивовижна еволюція персонажів, що — як виявляється вже потім — замислювалися геть іншими, 100500 ескізів місця дій тощо, в кіно — сотні (не)вдалих проб, смішних дублів та історій зі знімального майданчика, у художніх — десятки начерків, технік, тонів/напівтонів, побічних ідей та решти. На художниках-то — а точніше на ілюстраторах — ми й зупинимося, адже саме з ними, в рамках проєкту «Art Donation», Агентам крові пощастило щільно співпрацювати на початку літа.
У червні, напередодні дня донора, Сергій Майдуков із командою ілюстраторок, з якою разом створював «карантинний проєкт» KYIVITE, зібралися знов, аби створити для Агентів крові оригінальні постери на тему донорства, які не тільки підіймали б проблеми донорства (цієї галузі/напряму), а й були б ефективними, зрозумілими, й при цьому нетривіальними, а не оце криваво-червоне на кшталт «А ТИ здав кров?». 
Почалося все, як вже згадано, з KYIVITE, з захоплення засновницею Агентів Лєною Балбек ідеєю цього проєкту і його виконанням та з безлічі небанальних думок про те, як ще привернути увагу до донорства (аби тільки не з серії радянський агітплакат, совість нації й оце все). Закінчилось — дивовижним проєктом із назвою «Art Donation», що став повноцінною виставкою сучасних постерів на трьох локаціях чергувань Агентів крові (IC, Охматдит, НІССХ ім. Амосова). Ми трохи розпитали учасниць про процес створення, а також – і це, мабуть, найцікавіша частина — отримали трохи ескізів, що передували фінальним роботам. 
До речі, пару слів про dream art team: вона склалася з вісімки сміливих, талановитих ілюстраторок, які чітко візуалізують ідеї, готові на все (закреслено) експериментувати та вплутуватися в тему, з якої більшість з них нічого б не звело, якби не цей випадок/привід. 
Отже, нумо знайомитися. Хто ховається (насправді ні) за яскравими постерами, від чого відштовхувалися ілюстраторки, як налагоджували стосунки з темою, які прийоми застосовували та як, на їхню думку (ми ж не могли про це не запитати), найбільш ефективно, оригінально тощо привернути увагу до донорстваЯк привернути увагу до донорства? Глобальне питання. Звичайно, живим прикладом. Чим більше люди бачать інших щасливих людей-донорів, тим ідея буде популярнішою. Всі сили маркетингу!Сказано – зроблено. Ступаємо на наступну (маркетингову) сходинку в кар'єрних сходах – різноманітний якісний мерч. Адже у кожного успішного візуального проєкту, крім барвистих «бекчтейджів» має бути суперовий мерч, який настільки привабливий, що хочеться носити його (з собою й на собі) весь і всюди. Та який настільки неповторний, що одразу здалеку впізнаєш «своїх».

Made with